Skip to content Skip to footer

Efekty energetyczne i ekologiczne uruchomienia ITPO

Efekty energetyczne i ekologiczne uruchomienia ITPO

Etap eksploatacji instalacji termicznego przetwarzania odpadów to przede wszystkim proces spalania paliwa z odpadów. Należy stwierdzić, że zastosowanie tego procesu będzie miało pozytywny wpływ na wielkość emisji gazów cieplarnianych, a tym samym na zmiany klimatu.

Powyższa grafika wskazuje jakie efekty energetyczne, a następnie ekologiczne osiągniemy dzięki działalności ITPO.

  • Termiczne przekształcanie wysokoenergetycznych frakcji odpadów nienadających się do recyklingu lub ponownego wykorzystania spowoduje redukcję odpadów kierowanych do składowania, a tym samym mniejszą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, w szczególności metanu powstającego z beztlenowego rozkładu materii organicznej.
  • Planowana ITPO będzie obiektem, w którym ciepło oraz energię elektryczną produkuje się w kogeneracji, co pozwala na ograniczenie zużycia paliwa o około 10–25% w porównaniu z ich oddzielną produkcją. Dzięki temu zmniejsza się emisja zanieczyszczeń do powietrza.
  • Spalanie odpadów pozwoli na zmniejszenie zużycia węgla o minimum 10 tys. ton rocznie, w wyniku transferu wyprodukowanego ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej, a tym samym pozwoli na stabilizacje cen produkcji ciepła.
  • W wyniku procesu nastąpi ograniczenie zużycia energii pierwotnej w kotłowniach opalanych paliwem konwencjonalnym (węglem), a co za tym idzie ograniczenie emisji CO2 do powietrza.